Terapia zajęciowa to usprawnianie fizyczne i psychiczne poprzez zastosowanie różnych celowych i planowych zajęć typu manualnego, intelektualnego i rozrywkowego. Mają one na celu maksymalny rozwój umiejętności umożliwiających wykonanie czynności samoobsługowych, prowadzenie samodzielnego życia, a nawet podjęcia zatrudnienia przez mieszkańca. Zajęcia dobierane są w taki sposób, aby ich wykonywanie usprawniało, uszkodzoną czynność organizmu lub pozytywnie oddziaływało na stan psychiczny.
Działalność kulturalno – oświatowa i terapia zajęciowa mają na celu aktywizowanie mieszkańców, ułatwianie trafnych wyborów, wspomaganie sprawności oraz zaspakajanie potrzeb emocjonalnych. W naszych domach na dzień dzisiejszy prowadzimy 5 rodzajów terapii, sukcesywnie poszerzanych o nowe metody i techniki w zależności od zainteresowań i potrzeb mieszkańców. Są to:
1. Arteterapia – terapia przez sztukę. Metody arteterapii stosowane w DPS:
2. Ergoterapia – terapia pracą, terapia poprzez zajęcia manualne. Stosowane metody:
3. Socjoterapia – czyli spędzanie wolnego czasu, rozwiązywanie trudności życiowych. Stosowane metody:
4. Biblioterapia – jest to forma kulturopterapii wpływająca na rozwój intelektualny i poprawę samopoczucia. Stosowane metody w DPS:
5. Muzykoterapia – zapewnienie relaksu i wypoczynku w oparciu o muzykę. Metody stosowane w DPS to:
Zajęcia prowadzone są grupowo lub indywidualnie, a stosowane przez instruktorów naszego domu rodzaje, metody i techniki terapii zajęciowej zapewniają mieszkańcom godne i aktywne życie.